15 būdų išsaugoti smegenų gyvybingumą

Mezgimas patenka į vieną iš 15 būdų, svarbių išsaugant smegenų gyvybingumą

 

Veiklos, kurios mums yra visiškai naujos, o dar ir sudėtingos, tampa savotiškomis smegenų treniruotėmis. Taip galime ilgiau išsaugoti savo atmintį, susitelkimą, o tuo pačiu ir gerą nuotaiką.

Taip, kaip mūsų kūnas reaguoja į bet kokį fizinį pratimą (aerobika, jėgos pratimai, tempimai), taip ir mūsų psichinė būsena reaguoja į smegenų treniruotes.

Mes visi esame girdėję, kad kasdienis kryžiažodžio ar „Sudoku” sprendimas, gali mums padėti išlaikyti aštrų protą. Rinkoje nuolat atsiranda naujos kompiuterinės programos, kurios, kaip teigiama, taip pat siekia treniruoti mūsų smegenis. Iš tiesų, nė vienas iš šių paminėtų užsiėmimų nėra vienintelis ir geriausias būdas išsaugoti mūsų smegenis.

Kas ir kaip įdarbina smegenis.

 

Mūsų gyvenimas susideda iš rutininių darbų. Būtent rutina palengvina mūsų kasdienybę. Mes išvengiame perteklinių ir mus varginančių darbų, išmokę standartizuoti savo veikimą. Bet rutinoje slepiasi ir pavojai – atliekant rutininius darbus mūsų smegenys išvengia nuolatinio poreikio priimti sprendimus. Štai pavyzdžiui, vairuojant automobilį, mums nebereikia įdėti mąstymo pastangų, nes įprotis veikia už mus. Taip mūsų smegenys ima tinginiauti.

Jei mes mažai treniruojamės, mūsų kūnas tampa suglebęs. Panašūs procesai vyksta, kai mūsų smegenys aptingsta. Kai gyvenimas pavirsta viena rutina, smegenys ima dirbti lėčiau. Tad nuolat sąmoningai keičiant įprastus mums veiksmus, mes galima išsaugoti savo psichinę sveikatą ir turėti aštrų protą. Pasirodo, tokiam „smegenų sukrėtimui“ sukurti užtenka, kad mūsų kasdieniniam gyvenime nuolat atsirastų veiklų, kurios yra naujos ir mums sudėtingos.

Taigi smegenų treniruotei svarbūs du kriterijai: NAUJUMAS IR SUDĖTINGUMAS.

Treniruodami savo smegenis mes ne tik tampame sveikesni, bet ir keičiame savo ateitį, užbėgame už akių atminties blogėjimui ir visokioms kognityvinėms ligoms. Nuolat dirbantis protas nulemia ir kitus teigiamus pokyčius mumyse:

  • Patiriame mažiau streso
  • Geriname atmintį
  • Geriname nuotaiką
  • Geriau susikaupiame
  • Atsiranda motyvacija ir didėja produktyvumas
  • Didėja mūsų kūrybiškumas, protiniai gebėjimai
  • Greičiau mąstome, greičiau reaguojame
  • Didėja pasitikėjimas savimi
  • Geriau matome ir girdime.

Tai gi štai tie 15 smegenų treniruotei tinkamiausių pratimų

  1. Sukeisti rankas. Jei esame dešiniarankiai, įdarbinkime kairę ranką valantis dantis, stumdant kompiuterinę pelę.
  2. Valgyti su lazdelėmis. Taip valgant mums teks stengtis ir truputį planuoti savo veiksmus. Tai ne tik gerai mūsų smegenims, bet ir virškinimui bei kalorijų kiekiui (juk valgysime lėčiau).
  3. Dirbti paprastus darbus užsimerkus. Prauskimės duše ar rūšiuokime skalbinius užsimerkę. Pasirodo užsimerkus smegenims teks susikurti kitas veikimo taisykles, nes dalies informacijos mes nebegausime per regą.
  4. Aukštyn kojomis. Nebūtinai jums teks stovėti ant rankų. Užtenka nešioti laikrodį užsidėjus atvirkščiai. Tokiu atveju nuolat teks galvoti, norint suvokti kiek yra laiko.
  5. Skaityti garsiai. Skaitykime garsiai knygas drauge su šeima ar draugais. Taip pat veiks ir audio knygų klausymasis. Tai privers kitaip smegenims tvarkytis su informacija, kurią gauname trimis skirtingais būdais: išgirsime, perskaitysime, ištarsime.
  6. Vairuoti alternatyviais keliais. Vairuojant nuolat tais pačiais keliais, imame tai daryti tarsi autopilotu. Bet pakeitus maršrutą, susižadinta smegenų žievė.
  7. Naudoti visus savo pojūčius. Prie tokių veiklų priskiriama kelionės, stovyklavimas, sodininkavimas. Net apsipirkimas ūkininkių turgelyje prisideda prie smegenų stimuliavimo: mes galime apžiūrėti, pauostyti, paliesti, paragauti ir maloniai pasišnekučiuoti su ne mūsų aplinkos žmonėmis.
  8. Išbandyti naujoves. Daryk bet ką, ko dar nesi daręs. Keliauk, kur dar nesi buvęs, gamink egzotinius patiekalus, imkis naujo hobio, užsirašyk į šokių draugiją ir pan. Visi nauji pojūčiai skatina dopamino išsiskyrimą, kuris yra motyvacijos neurotransmitorius. Taip mes patys imame kurti naujos neuronus.
  9. Siekti meistriškumo. Kai tik ko nors išmokstame, mūsų smegenys nustoja dirbti, nes mes ir taip tampame efektyvesniais, mums jau nebereikia pagalbos. Todėl reikia vis kelti naujas užduotis, ieškoti naujų įgūdžių. Geriausias pavyzdys: mokytis naujų kalbų, groti muzikos instrumentu, žaisti šachmatais.
  10. Daryti darbus sunkesniuoju būdu. Pavyzdžiui, atsisakyti technologijų pagalbos (kalbos auto-korektoriaus, skaičiuotuvo, mokytis telefonų numerius mintinai, skaityti žemėlapius).
  11. Susipažinti su naujais žmonėmis. Kiekvieną kartą susipažįstant su naujais žmonėmis, mes susitinkame ir su naujomis idėjomis ir požiūriais. Smegenims tenka didesnis krūvis, kai bendraujame į mus nepanašiais žmonėmis (pagal socialinius, kultūrinius, karjeros, įgūdžius skirtumus).
  12. Smegenys niekada nesustoja dirbusios (per parą smegenys apdoroja apie 70 000 minčių, o 95 proc. visų minčių yra kasdien tos pačios), tad meditacijos metu smegenys treniruojasi nedirbti taip intensyviai. Meditacijos metu mažėja stresas, gerėja atmintis, nuotaika ir dėmesingumas.
  13. Fiziniai pratimai labai svarbus būdas išsaugant mūsų smegenų funkciją. Tai gal net svarbiau, nei mąstyti. Sportuojant išsiskiria laimės hormonas – dopaminas drauge su serotoninu ir norepinefrinu, o šie hormonai paskatina smegenų ląstelių atsinaujinimą ir neuroninių ryšių atsiradimą. O nauji ryšiai yra pirma priemonė kovoje su demencija.
  14. Ieškoti kūrybinių hobių. Mezgimas, siuvinėjimas ir kiti rankdarbiai priverčia taip susikaupti, kad smegenų veikla patiria tą patį poveikį, kokį patiria ir meditacijos metu.
  15. Naudoti aplikacijas netikėčiausiu būdu. Edukaciniai video, meno pažinimas, TED įvairenybės, gramatikos tobulinimas ir pan.

 

Ir apibendrinimui, kuo daugiau ir įvairesnių veiklų mes užsiimsime, tuo daugiau iššūkių patirs mūsų smegenys, o mes tapsime laimingesni ir sveikesni.

Paruošta pagal: https://bebrainfit.com/brain-exercises/